Od roku 2012 pomáhají evropské klasifikační štítky pneumatik řidičům porovnávat pneumatiky, které jsou v nabídce v rámci EU. Štítek připomíná energetické štítky na domácích spotřebičích a umožňuje klasifikovat pneumatiky z hlediska jejich bezpečnosti a palivové úspornosti. Štítek udává přilnavost na mokru, hlučnost odvalování a palivovou účinnost pneumatiky a u zimních pneumatik obsahuje symbol přilnavosti na sněhu a ledu. Všechny hodnoty na štítcích jsou výsledkem testů, které podle stanovených postupů provádějí všichni výrobci prodávající pneumatiky v EU. Štítky se vztahují na všechny letní, celoroční a nehrotované zimní pneumatiky pro osobní vozidla, SUV, užitková vozidla, nákladní vozidla a autobusy.
CÍLEM ŠTÍTKŮ JE USNADNIT VÝBĚR BEZPEČNĚJŠÍCH A PALIVOVĚ ÚČINNĚJŠÍCH PNEUMATIK
Cílem štítku pneumatiky je pomoci vám koupit si pneumatiky na základě informované volby. Štítek vás informuje o bezpečnosti pneumatiky na mokrých, zasněžených nebo zledovatělých vozovkách, jejím vlivu na spotřebu vašeho vozidla a také její vnější hlučnosti. Podle těchto hodnot je snazší si vybrat pneumatiku, která nejlépe odpovídá vašim potřebám.
Co byste měli na štítku zohlednit, závisí na vašich běžných jízdních podmínkách a také na tom, zda si kupujete letní nebo zimní pneumatiky. Například přilnavost na mokru je důležitou vlastností u letní pneumatiky, která jezdí v oblasti s častými letními dešti, ale také u zimní pneumatiky užívané v oblastech s mírnými nebo deštivými zimami. Naopak u zimní pneumatiky určené do drsného zimního počasí, která se pohybuje po ledu a uježděném sněhu, není ani tak důležitá třída přilnavosti na mokru, jako spíše značení přilnavosti na sněhu a ledu.
Přestože štítek usnadňuje porovnávání jednotlivých modelů pneumatik mezi sebou, je určitě před konečným rozhodnutím vhodné zkonzultovat svůj výběr s maloobchodním prodejcem pneumatik, nezávislými testy automobilových časopisů či webovými stránkami výrobců pneumatik.