Zpět na články

Péče o pneumatiky a jejich údržba

Skladování pneumatik – Jak bezpečně skladovat pneumatiky

Při správném skladování můžete prodloužit životnost svých pneumatik a zajistit jejich optimální výkon po celý rok. Zjistěte, jaké jsou bezpečné způsoby skladování pneumatik.

Ať už přezouváte na celoroční nebo zimní pneumatiky, je důležité správně skladovat sadu mimosezónních pneumatik. Správnými způsoby skladování pneumatik můžete zachovat celistvost pneumatik a zabránit erozi pryžové směsi pneumatik během skladování. Správné skladování pneumatik pomáhá ​​prodloužit životnost vašich pneumatik a zajistit jejich optimální výkon po celý rok.

Teplota

Extrémní teploty mohou vést ke změnám ve směsi pryže v pneumatikách. Teplota ve skladu by neměla být nižší než 25 °C. V ideálním případě by měly být skladovány v tmavé místnosti a při teplotě nižší než 15 °C. Pokud je teplota vyšší než 25 °C nebo nižší než 0 °C, může dojít ke změně vlastností pryže, což ovlivní celkovou životnost pneumatiky. Skladování v chladu nemá na pryžové výrobky žádný nepříznivý vliv.

Vlhkost

Doporučujeme vyhnout se extrémně vlhkému prostředí. Vlhkost ve skladu nesmí být tak vysoká, aby na pneumatikách docházelo ke kondenzaci. Pneumatiky se nesmí skladovat v podmínkách, kde jsou vystaveny dešti, stříkající vodě apod.

Pokud jsou pneumatiky dlouhodobě ponechány ve vlhkém prostředí, může dojít k rychlejšímu poškození pryžové směsi. Extrémní vlhkost může také přispět ke korozi kovových součástí pneumatiky.

 Světlo

Pneumatiky je třeba chránit před světlem, zejména před přímým slunečním zářením a intenzivním umělým světlem s vysokým obsahem ultrafialového záření. Silné UV záření může způsobit křehnutí pryže a ztrátu její pružnosti. Tyto změny ve směsi pryže mohou vést k prasklinám, suché hnilobě a dalším formám poškození. Skladování pneumatik mimo dosah slunečního světla a UV záření pomáhá prodloužit jejich životnost.

Kyslík a ozón

Ozon má na pneumatiky velmi škodlivý vliv. Ve skladu se nesmí nacházet žádná zařízení produkující ozon, jako jsou zářivky nebo rtuťové výbojky, vysokonapěťová elektrická zařízení, elektromotory nebo jiná elektrická zařízení, která mohou vytvářet jiskry nebo tiché elektrické výboje.

Deformace

Pokud je to možné, měly by být pneumatiky skladovány volně v jejich přirozené podobě, aby nebyly vystaveny napětí, tlaku nebo kroucení. Vážné deformace, které vznikají při dlouhodobém skladování, se mohou při stlačení zlomit.

Nosiče pneumatik pomáhají rovnoměrně rozložit hmotnost pneumatiky, čímž se minimalizuje riziko deformace. Díky stojanům na pneumatiky můžete také maximalizovat využití úložného prostoru. Pokud skladujete pneumatiky ve vodorovné poloze, doporučujeme použít přepážky na pneumatiky, které vytvoří prostor mezi pneumatikami.

Rozpouštědla, oleje, tuky, teplo

Pneumatiky musí být zvláště chráněny před jakýmkoli, i krátkým, kontaktem s rozpouštědly, oleji nebo mazivy. Pneumatiky musí být rovněž chráněny před silnými světelnými zářiči a jiskrami z elektrického svařování.

Manipulace s pneumatikami

Při manipulaci s pneumatikami ve skladu nikdy nepouštějte pneumatiky výše než 1,5 m. Při pádu z patky pneumatiky by mohlo dojít k jejímu poškození, což by mohlo způsobit její prasknutí.

Pokud najdete pneumatiku s prasklou patkou, nedoporučujeme ji montovat na ráfek.

Znečištěné pneumatiky je třeba před uskladněním vyčistit. Pokud nečistoty zůstanou na povrchu pneumatiky, mohou časem podpořit korozi a poškodit pryžové směsi. Špinavé pneumatiky jsou také náchylnější k růstu plísní. Vyčištění pneumatik před jejich uskladněním prodlouží jejich životnost.

Kontrola stavu pneumatik po uskladnění

Správné skladování pneumatik hraje při jejich údržbě důležitou roli. Při vyskladňování pneumatik nezapomeňte pneumatiky zkontrolovat a ujistěte se, že montujete pouze pneumatiky, které jsou v dobrém stavu. Zde je kontrolní seznam pro kontrolu pneumatik:

  • Opotřebení pneumatik. . Tire wear should be consistent all over the surface of your tires. If you see any uneven tire wear patterns, you should identify the cause of the pattern.
  • Tlak v pneumatikách. Zkontrolujte, zda je tlak v pneumatikách na úrovni doporučené výrobcem vozidla.
  • ​Hloubka dezénu pneumatiky. U výrobků Nokian Tyres lze snadno změřit pomocí indikátoru bezpečnosti jízdy (DSI) umístěného na povrchu pneumatiky.
  • Viditelné poškození. Hledejte praskliny, řezy, vybouleniny nebo jiná poškození. Viditelná kontrola je snazší, když jsou pneumatiky čisté. 

Pro bezpečnější jízdu je nezbytné zajistit optimální stav pneumatik. Pokud jsou pneumatiky opotřebované nebo viditelně poškozené, je čas je vyměnit. Další informace a doporučení ohledně pneumatik získáte u místního prodejce pneumatik Nokian Tyres. 

 

Nezapomeňte, že řidič je zodpovědný za to, že jeho pneumatiky jsou bezpečné a vhodné pro jeho vozidlo, a že musí dodržovat pokyny výrobce vozidla pro správné používání a údržbu. Konkrétní rady získáte u nejbližšího prodejce Nokian Tyres dealer nebo u výrobce vašeho vozidla.