Dobré pneumatiky a reflexy v provozu zkracují brzdnou dráhu, pokud už musíte brzdit.
Pro výpočet brzdné dráhy vozidla je třeba znát reakční a brzdnou dráhu, které jsou ovlivněny mnoha faktory. Velkou roli hraje špatné počasí, jízdní podmínky, rychlost vozidla, ostražitost řidiče, ale také pneumatiky. Ujistěte se, že je vaše vozidlo vybaveno prvotřídními pneumatikami vhodnými do nepříznivého počasí, a zkontrolujte jejich stav, než vyrazíte na cestu.
Reakční vzdálenost a reakční doba
Než správně definujeme brzdnou dráhu, podívejme se, co se děje předtím, než řidič začne brzdit. Zde přicházejí ke slovu pojmy reakční vzdálenost a reakční doba.
Reakční vzdálenost označuje vzdálenost, kterou vozidlo urazí od okamžiku, kdy řidič zpozoruje nebezpečí na silnici a rozhodne se pro další postup. Reakční doba se vztahuje k době, kterou řidič potřebuje ke zpozorování nebezpečí a k reakci. To vše se odehrává předtím, než řidič sešlápne brzdový pedál.
Za optimálních podmínek je reakční doba řidiče přibližně jedna sekunda, ale může být mnohem delší například z důvodu rozptýlení, stáří nebo opilosti.
Brzdná a brzdná dráha
Pro výpočet celkové brzdné dráhy je třeba znát reakční i brzdnou dráhu. Když hovoříme o brzdné dráze vozidla, máme na mysli vzdálenost, kterou vozidlo urazí od okamžiku, kdy řidič sešlápne brzdu, až do úplného zastavení vozidla.
Celková brzdná dráha zahrnuje celou vzdálenost, kterou vozidlo urazí od okamžiku, kdy řidič zjistí nebezpečí vyžadující brzdění, do okamžiku, kdy vozidlo zastaví.
V tomto příkladu jede vozidlo rychlostí 80 km/h za ideálních podmínek na silnici.
- Řidič vidí na silnici překážku. Za dobu, kterou řidič potřebuje k reakci, ujede vozidlo 24 metrů.
- Řidič sešlápne brzdu. Po zabrzdění vozidlo ujede dalších 26 metrů.
- Vozidlo zastaví. Celková brzdná dráha je přibližně 50 metrů.
Při rychlosti 100 km/h potřebuje k zastavení 70 metrů.
Které faktory ovlivňují brzdnou a brzdnou dráhu?
Při sešlápnutí brzdy ovlivňuje celkovou brzdnou dráhu vozidla mnoho faktorů.
- Reakční dobu řidiče ovlivňují látky, jako jsou drogy a alkohol, ale také únava a rozptýlení, například používání chytrého telefonu během řízení.
- Špatné jízdní podmínky a nízká viditelnost způsobená mlhou, deštěm nebo sněžením mohou rovněž zhoršit schopnost řidiče vnímat potenciální hrozby na silnici.
- Čím rychleji se vozidlo pohybuje, tím déle trvá, než se po sešlápnutí brzdy zastaví. Brzdná dráha je přímo úměrná kvadrátu rychlosti, což znamená, že když se rychlost zdvojnásobí, brzdná dráha se zčtyřnásobí.
- Problémy a poruchy brzdového systému vašeho vozu vedou k nehodám při náhlém brzdění. Pravidelné prohlídky a údržba pomáhají zajistit, aby brzdové destičky, rotory a brzdová kapalina byly připraveny k provozu.
- Mokrý a zledovatělý povrch vozovky snižuje brzdný výkon pneumatik. Proto byste měli vždy udržovat dostatečný vzdálenost od vozidla před vámi, zejména za špatného počasí.
Jedním ze způsobů, jak zkrátit brzdnou dráhu a brzdění, je zajistit, aby vaše pneumatiky byly vždy v co nejlepším stavu. Pravidelně kontrolujte dezén pneumatik a jejich tlak vyberte správný typ pneumatik pro dané počasí. Navštivte místního prodejce pneumatik Nokian Tyres a najděte pro své vozidlo prémiové zimní a celoroční pneumatiky.
Nezapomeňte, že řidič je zodpovědný za to, že jeho pneumatiky jsou bezpečné a vhodné pro jeho vozidlo, a že musí dodržovat pokyny výrobce vozidla pro správné používání a údržbu. Konkrétní rady získáte u nejbližšího prodejce Nokian Tyres dealer nebo u výrobce vašeho vozidla.