Aquaplaning – Bezpečná jízda v dešti s prémiovými pneumatikami

Aquaplaning – Bezpečná jízda v dešti s prémiovými pneumatikami

Zpět na články

Mokré silnice a opotřebované pneumatiky jsou receptem na katastrofu. Riziko aquaplaningu roste zejména při dešti, když se voda hromadí na drážkách na silnici. Přečtěte si více o tom, jak se vyhnout aquaplaningu a co dělat, pokud se ocitnete ve složité situaci.

Co způsobuje aquaplaning

Aquaplaning je způsoben především špatným stavem vozovky a stojatou vodou. Jak se povrch vozovky opotřebovává, drážky nebo vyjeté koleje vytvořené pneumatikami automobilů se prohlubují a jsou výraznější. V drážkách se shromažďuje více vody, protože se časem prohlubují, takže se vyhněte jízdě přímo na nich, když je na silnici voda. Přesto stačí jen tenká vrstva vody na silnici, abyste byli vystaveni riziku aquaplaningu.

Aquaplaning nastává, když tenká vrstva vody odděluje pneumatiku vozidla od vozovky. V důsledku toho klesá trakce mezi pneumatikami a povrchem vozovky a řidič s větší pravděpodobností ztratí kontrolu nad vozidlem.

Kromě špatného stavu vozovky hraje při aquaplaningu velkou roli rychlost. Úlohou pneumatik je odvádět vodu tak, aby byly dostatečně v kontaktu s vozovkou. Jak se zvyšuje rychlost jízdy, pneumatiky nemohou odvádět vodu a začíná se tvořit tenká vrstva mezi dezénem a vozovkou.

Jak reagovat při aquaplaningu

V první řadě můžete udělat několik věcí, abyste se vyhnuli aquaplaningu. Co je nejdůležitější, vyhněte se stojaté vodě a jeďte pozorně po mokré silnici. Při jízdě na mokrých vozovkách byste také měli dát na chvíli sbohem tempomatu, abyste zabránili aquaplaningu. Pokud i přes vaši nejlepší snahu ztratí vaše pneumatiky kontakt s vozovkou, postupujte podle těchto rad:

  • Zachovejte klid. Zachovat chladnou hlavu, když ztratíte kontrolu nad svým vozidlem, se snadněji řekne, než udělá. Panický řidič má však v této situaci tendenci dělat jen špatné věci, jako je zabrzdění nebo náhlé nápravné pohyby, což může situaci zhoršit.
  • Přesuňte nohu z plynového pedálu. Zpomalení bez prudkého brzdění vyžaduje, abyste sundali nohu z plynového pedálu. Náhlé brzdění může způsobit zablokování kol. Místo toho jemně zatáhněte brzdy, abyste získali kontrolu nad vozidlem. Pokud je vaše vozidlo vybaveno protiblokovacími brzdami, mohou vám pomoci znovu získat kontrolu.
  • Vyhněte se náhlým pohybům a brzdění. Další potenciální chybou je nadměrná korekce nevyzpytatelným řízením. Místo toho jemně uchopte volant. Držte volant rovně a počkejte, až pneumatiky znovu získají trakci a vozidlo zpomalí.
  • Znovu získejte kontrolu a opatrně pokračujte. Zkušenosti s aquaplaningem mohou být děsivé, takže v případě potřeby zastavte na bezpečném místě, abyste se uklidnili. Pokud špatné povětrnostní podmínky přetrvávají, pokračujte v jízdě nižší rychlostí a vyhněte se loužím a stojaté vodě na silnici. Nezapomeňte také udržovat ​​dostatečný odstup od vozidla před vámi.

Jak mohou správné pneumatiky zabránit aquaplaningu

Kromě klidné a opatrné jízdy hrají pneumatiky významnou roli při prevenci aquaplaningu. Jak vaše pneumatiky ovlivňují riziko aquaplaningu:

Hloubka dezénu

Větší dezén pneumatik znamená větší trakci a kontrolu na silnici. Jak se pneumatiky opotřebovávají, nejsou již účinné při odvádění vody, která se hromadí na silnici. Pravidelnou ​​rotací pneumatik můžete zabránit nerovnoměrnému opotřebení.

Zkontrolujte ​​hloubku dezénu pneumatik umístěním padesátikoruny do dezénu. Pokud zůstane límec skrytý, zbude ještě alespoň 1,6 mm dezénu a pneumatiky nejsou příliš opotřebované na to, aby se s nimi nedalo jezdit. Doporučujeme však pořídit si nové pneumatiky, jakmile budou mít vaše staré pneumatiky pouze 3 mm dezénu. Pneumatiky s hloubkou dezénu  3 mm palce nebo méně jsou již poměrně opotřebované a již představují riziko pro vaši bezpečnost, například při jízdě v dešti nebo při náhlém brzdění.

Níže uvedená tabulka pěkně ukazuje, jak hloubka dezénu spolu s rychlostí jízdy hraje klíčovou roli při prevenci aquaplaningu.

Tlak v pneumatikách

Podhuštěné nebo přehuštěné pneumatiky vás vystavují vyššímu riziku aquaplaningu. Nesprávný tlak v pneumatikách také způsobuje větší opotřebení pneumatik, což dále zvyšuje riziko aquaplaningu.

Typ pneumatiky

Snížení rizika aquaplaningu je pouze jednou z výhod výběru správného typu pneumatik pro sezónu. Spíše než poskytovat lepší trakci na mokré vozovce, použití zimních pneumatik v létě může ve skutečnosti způsobit větší náchylnost k aquaplaningu ve srovnání s použitím prémiových letních pneumatik. Letní pneumatiky se mezitím nevyrovnají vysoce kvalitním zimním pneumatikám v chladných a zasněžených podmínkách.

Kvalita pneumatik

Výrobci pneumatik navrhují své pneumatiky s ohledem na bezpečnost. Prémiové letní pneumatiky vám pomohou vyhnout se aquaplaningu tím, že nasměrují vodu na silnici a zabrání tomu, aby vytvořila vrstvu mezi vozovkou a kontaktní plochou pneumatiky. Navštivte svého místního prodejce Nokian Tyres a najděte bezpečné a pohodlné pneumatiky pro své vozidlo.

Nezapomeňte, že řidič je zodpovědný za to, že jeho pneumatiky jsou bezpečné a vhodné pro jeho vozidlo, a že musí dodržovat pokyny výrobce vozidla pro správné používání a údržbu. Konkrétní rady získáte u nejbližšího prodejce Nokian Tyres dealer nebo u výrobce vašeho vozidla.